TD Sunfest '16 performers have been announced. This is a FREE admission festival and dates are July 7-10 in London, Ontario's beautiful Victoria Park.

TD Sunfest Summer Festival July 9-12, 2015

TD Sunfest Summer Festival July 9-12, 2015 | Sunfest

TD Sunfest Summer Festival July 9-12, 2015

Location: Victoria Park (London, Ontario)
A PDF of our craft vendors can be downloaded here.
If you'd like a map of the Victoria Park as it will be set up during the festival, click here.

Performances

Format: 2016-06-27
Performers Genre/Country Stage Time
Gordie MacKeeman & His Rhythm Boys Bluegrass, Roots, Trad, Western Swing TD Bandshell
  • 6:00pm
Samba Squad Brazilian percussion Stingray Stage
  • 6:00pm
La Chiva Gantiva Belgium, Colombia TD Bandshell
  • 7:15pm
Ayrad Andalusian, Arab, Jewish, Maghrebian, Moroccan Stingray Stage
  • 7:15pm
Andria Simone blues, Rock, Soul TD Bandshell
  • 8:30pm
Tribu Baharú Afro-Caribbean, Colombia Stingray Stage
  • 8:30pm
Pupy y Los Que Son Son Cuba, salsa, timba TD Bandshell
  • 10:00pm
Five Alarm Funk Afrofunk, Party Groove Stingray Stage
  • 10:00pm
Ventanas Bulgarian, Flamenco, Greek, Sephardic, Turkish OLG North Stage
  • 12:00pm
Le Bal à l’huile exceptional vocal harmonies, Trad Quebec Folk OLG North Stage
  • 1:15pm
Lalun Asian, European, Middle Eastern OLG North Stage
  • 2:30pm
Sousou & Maher Cissoko Senegal, Sweden OLG North Stage
  • 3:45pm
Le Bal à l’huile exceptional vocal harmonies, Trad Quebec Folk OLG North Stage
  • 4:15pm
Ayrad Andalusian, Arab, Jewish, Maghrebian, Moroccan OLG North Stage
  • 5:00pm
Saltarello ethno-trance, Quebec TD Bandshell
  • 5:00pm
  • 3:45pm
Gordie MacKeeman & His Rhythm Boys Bluegrass, Roots, Trad, Western Swing Stingray Stage
  • 6:00pm
Ventanas Bulgarian, Flamenco, Greek, Sephardic, Turkish TD Bandshell
  • 6:15pm
Andria Simone blues, Rock, Soul Stingray Stage
  • 7:15pm
Samba Squad Brazilian percussion OLG North Stage
  • 7:30pm
Calan Celtic, Traditional Folk, Welsh TD Bandshell
  • 7:30pm
La Chiva Gantiva Belgium, Colombia Stingray Stage
  • 8:30pm
Tribu Baharú Afro-Caribbean, Colombia TD Bandshell
  • 8:45pm
Pupy y Los Que Son Son Cuba, salsa, timba Stingray Stage
  • 10:00pm
DakhaBrakha Ukrainian folk-punk TD Bandshell
  • 10:00pm
Raz de Marée - Tidal Wave Contra Dance Music, Trad Quebec & Acadian Folk South Stage
  • 11:30am
Tribu Baharú Afro-Caribbean, Colombia Centre Stage
  • 12:00pm
#WePlayOn Musicians Jazz, Pop OLG Jazz Village North Stage
  • 12:00pm
Lalun Asian, European, Middle Eastern South Stage
  • 12:45pm
Ventanas Bulgarian, Flamenco, Greek, Sephardic, Turkish Stingray Stage
  • 12:45pm
Miguel de Armas Latin Jazz Quartet Cuban, Latin Jazz OLG Jazz Village North Stage
  • 1:15pm
Spiro England, ethno-trance, folk Centre Stage
  • 1:15pm
Lazo Dominican, Reggae Stingray Stage
  • 2:00pm
Nation Beat Brazil, USA South Stage
  • 2:00pm
Eli Bennett Quartet Contemporary Jazz OLG Jazz Village North Stage
  • 2:30pm
Adonis Puentes & The Voice of Cuba Orchestra Canada, Cuba Centre Stage
  • 2:30pm
DJ Sound Culture DJ, Party Groove, USA South Stage
  • 3:15pm
Lucho Quequezana Fusion, Jazz, Peru, Trad Stingray Stage
  • 3:15pm
Elizabeth Shepherd Contemporary, Groove, Jazz, Soul OLG Jazz Village North Stage
  • 3:45pm
Calan Celtic, Traditional Folk, Welsh Centre Stage
  • 3:45pm
Bon Débarras Americana, blues, Cajun, country, Quebec trad folk, rap, Rock South Stage
  • 4:30pm
Sousou & Maher Cissoko Senegal, Sweden Stingray Stage
  • 4:30pm
Ventanas Bulgarian, Flamenco, Greek, Sephardic, Turkish Centre Stage
  • 5:00pm
Miguel de Armas Latin Jazz Quartet Cuban, Latin Jazz OLG Jazz Village North Stage
  • 5:00pm
Gordie MacKeeman & His Rhythm Boys Bluegrass, Roots, Trad, Western Swing South Stage
  • 5:45pm
Breabach Celtic, Scotland, Traditional Folk Stingray Stage
  • 5:45pm
Orquesta Tipica Fernandez Fierro Argentina, Tango TD Bandshell
  • 6:00pm
#WePlayOn Musicians Jazz, Pop OLG Jazz Village North Stage
  • 6:15pm
Adonis Puentes & The Voice of Cuba Orchestra Canada, Cuba Stingray Stage
  • 7:00pm
Spiro England, ethno-trance, folk TD Bandshell
  • 7:15pm
Elizabeth Shepherd Contemporary, Groove, Jazz, Soul OLG Jazz Village North Stage
  • 7:30pm
Ana Tijoux Chile, hip-hop, rap TD Bandshell
  • 8:30pm
Nation Beat Brazil, USA Stingray Stage
  • 8:30pm
Afro-Cuban All Stars Cuba TD Bandshell
  • 9:45pm
La Chiva Gantiva Belgium, Colombia Stingray Stage
  • 10:00pm
Lucho Quequezana Fusion, Jazz, Peru, Trad South Stage
  • 11:30am
Saltarello ethno-trance, Quebec Centre Stage - Le village québécois
  • 12:00pm
Duo Naranjo-Weurlander Chile, Sweden OLG Jazz Village North Stage
  • 12:00pm
Raz de Marée - Tidal Wave Contra Dance Music, Trad Quebec & Acadian Folk South Stage
  • 12:45pm
Adonis Puentes & The Voice of Cuba Orchestra Canada, Cuba Stingray Stage
  • 12:45pm
Barbra Lica Contemporary Jazz, Jazz Standards OLG Jazz Village North Stage
  • 1:15pm
Bon Débarras Americana, blues, Cajun, country, Quebec trad folk, rap, Rock Centre Stage - Le village québécois
  • 1:15pm
Breabach Celtic, Scotland, Traditional Folk South Stage
  • 2:00pm
Five Alarm Funk Afrofunk, Party Groove Stingray Stage
  • 2:00pm
Raz de Marée - Tidal Wave Contra Dance Music, Trad Quebec & Acadian Folk Centre Stage - Le village québécois
  • 2:30pm
Elizabeth Shepherd Contemporary, Groove, Jazz, Soul OLG Jazz Village North Stage
  • 2:30pm
Spiro England, ethno-trance, folk Stingray Stage
  • 3:15pm
Miguel de Armas Latin Jazz Quartet Cuba, Latin Jazz South Stage
  • 3:15pm
Saltarello ethno-trance, Quebec Centre Stage - Le village québécois
  • 3:45pm
Eli Bennett Quartet Contemporary Jazz OLG Jazz Village North Stage
  • 3:45pm
Calan Celtic, Traditional Folk, Welsh South Stage
  • 4:30pm
Nation Beat Brazil, USA Stingray Stage
  • 4:30pm
Barbra Lica Contemporary Jazz, Jazz Standards OLG Jazz Village North Stage
  • 5:00pm
Le Bal à l’huile exceptional vocal harmonies, Trad Quebec Folk Centre Stage - Le village québécois
  • 5:00pm
Bon Débarras Americana, blues, Cajun, country, Quebec trad folk, rap, Rock South Stage
  • 5:45pm
DakhaBrakha Ukrainian folk-punk Stingray Stage
  • 5:45pm
Lucho Quequezana Fusion, Jazz, Peru, Trad TD Bandshell
  • 6:00pm
Duo Naranjo-Weurlander Chile, Sweden OLG Jazz Village North Stage
  • 6:15pm
Afro-Cuban All Stars Cuba Stingray Stage
  • 7:00pm
Sousou & Maher Cissoko Senegal, Sweden TD Bandshell
  • 7:15pm
Orquesta Tipica Fernandez Fierro Argentina, Tango OLG Jazz Village North Stage
  • 7:30pm
Ana Tijoux Chile, hip-hop, rap Stingray Stage
  • 8:30pm
Breabach Celtic, Scotland, Traditional Folk TD Bandshell
  • 8:30pm
DJ Sound Culture DJ, Party Groove, USA Stingray Stage
  • 9:30pm
Lazo Dominican, Reggae TD Bandshell
  • 10:00pm
Five Alarm Funk Afrofunk, Party Groove Stingray Stage
  • 10:00pm

Sponsors

Title Sponsor

Corporate Sponsors

Granting Agencies